اشتراک در تلگرام اشتراک در فیس بوک اشتراک در تویتر اشتراک در +1  گوگل اشتراک در لینکداین 1396/11/14رنگ آمیزی استفاده شده در تولیدات چوبی بالخص درهنگام خرید سرویسهای خواب کودک ونوجوان به دو گونه می باشد که در این مقاله به انها اشاره می شود.
انواع-رنگ-آمیزی-استفاده-شده-درتولیدات-چوبی

انواع رنگ آمیزی استفاده شده درتولیدات چوبی


رنگ آمیزی تولیدات چوبی به دو گونه انجام می شود :

1ـ به وسیله مداد جوهری شفاف که در آنها نقش چوب مشهود است .

2ـ رنگهای پوششی که فقط رنگ دیده می شود.


از انواع رنگهای شفاف ، کیلر روغنی می باشد که حلال آن تینر روغنی است و در معرض هوا خشک می شود و با پیستوله و با قلم مو رنگ آمیزی می شود .سیلر و کیلر از انواع سخت و با دوام رنگهای شفاف هستند و مخصوص پر کردن منافذ چوب می باشند به وسیله قلم مو و اسپری پرداخت می شود با تینر رقیق می شود و با هوا خشک می شود .

پلی استر و نیم پلی استر نیز از انواع رنگهای روغنی می باشند که در مقابل ضربه ، حرارت و مواد شیمیایی بسیار سخت و مقاوم و نیز گران قیمت می باشند . و در معرض هوا خشک می شوند .رنگها برای سلامتی انسان زیان آور هستند و در کاربرد آنها باید مسائل بهداشتی را رعایت نمود .

لاک الکل که با ترکیب 10% لاک و 90% الکل بدست می آید و در مقابل حرارت، اسیدها و الکل مقاوم نیست . استعمال آنها صرفاً برای جلا دادن چوب است. روغن جلا که صرفاً نوعی براق کننده چوب است و معمولاً برای وسایلی بکار می روند که زیاد در دسترس نیستند و حلال آن تینر روغنی است و مقاومت خیلی کمی دارند .

روغن بزرک نوعی براق کننده است که برای جلادادن به چوب از آن استفاده می‌شود.رنگهای شفاف به غیر از تینر روغنی ، حلالهای دیگری دارند که علاوه بر رقیق کردن خاصیتهای دیگری هم دارند مثل تری بانتین نوعی حلال رنگ طبیعی است که درخت کاج گرفته می شود . از انواع دیگر حلالها می توان به روغن الیف اشاره کرد . استعمال روغن الیف برای شفاف کردن چوب و زیر بتونه کاری است که باعث مقاوم بودن چوب می شود .روغن اسکایتو حلال دیگری است که مخلوط کردن آن با رنگ باعث می شود که رنگ زودتر خشک شود.

 

انواع رنگها در تولیدات چوبی:

 

رنگهای پوششی :

معمولاً استعمال رنگهای پوششی برای چوب هایی است که نقش زیبایی یا اعتبار چندانی ندارند . این رنگ‌ها رنگهایی هستند که وقتی روی چوب زده می شوند خود چوب و نقش یا رنگ آن دیده نمی‌شود. رنگ آمیزی چوب به سه روش قلم مو ، پاشیدن رنگ روی چوب و غوطه ور کردن قطعات چوب در رنگ انجام می گیرد .

 

رنگهای روغنی :‌

یعنی رنگهایی که حلال آنها از روغن ساخته شده است . خود رنگ را هم در ابتدا یک مایع سفید رنگ است با اضافه کردن رنگدانه ، جوهره رنگ می گیرد. در مایع سفید رنگ اسکایتو حلالها و روغنها در پایه رنگ وجود دارد . این رنگها در معرض هوا خشک می شوند و به دوصورت براق و مات یافت می‌شوند . استفاده از این رنگها برای چوب مناسب تر است زیرا به آسانی قابل نظافت و شستشو می باشند. ماتکن ، ماده ای است که با اضافه کردن آن به رنگهای براق از شفافیت و براقی آنها کاسته می شود . حلال بیشتر این رنگها تینر روغنی است . همچنین برای رقیق کردن این رنگها یا شستشوی قلم مو می توان از تینر و بنزین هم استفاده نمود.

 

رنگهای تینری :

رنگهای تینری سریع خشک می شوند و استفاده از آنها عوارض در پی دارد . زمان استفاده از این رنگ ها ، قلم مو و رنگ روی آن زود خشک می شود . برای اجتناب از این موضوع می توان در هنگام استفاده از رنگهای تینری از پیستوله استفاده کرد . نوع مات و براق رنگهای روغنی به صورت فراوان یافت می شوند و خیلی هم گرانقیمت هستند . خاصیت دیگر رنگهای روغنی اینست که می توان آنها را پولیش داد یا براق تر کرد .

 رنگ چوب

 

درب های غیر چوبی ‍:

معمولاً برای درب ورودی خانه از درب آهنی بدلیل مقاومت زیاد آنها استفاده می شود . همچنین غیر از پنجره های چوبی از پنجره های فلزی و پلاستیکی استفاده می شود . جنس پنجره های فلزی عمدتاً از آلومینیوم و آهن است . آلومینیوم را بدلیل زنگ بصورت خالص و رنگ نشده بکار می برند البته برای تزیین و برای جلوگیری از زنگ آنها رنگ آمیزی می کنند . پنجره های آهنی بسیار مقاوم هستند باید حتماً رنگ آمیزی شوند . معمولاً بصورت ظریف ساخته می شوند . مدرن ترین و جدید ترین درب و پنجره پلاستیکی است که استعمال آنها در ساختمان مناسب نیست.

امروز نقاشان، با ترکیب رنگهای متناسب، شاهکارهایی بوجود میآورد که برای همه‌ی مردم قابل فهم نیست. در روزهای پیشین بیشتر شاهکارها بوسیله ی ترکیب خطوط به وجود می‌آمده. البته از رنگ نیز استفاده می‌شد و صفحات مصگردد. امروز دیگر کسی روی در و یا روی درِ کاخها منبت کاری یا کنده کاری نمی‌کندور نسخ دستی بهتر شاهد ذوق و سلیقه هنرمندان در ترکیب رنگ‌هاست، ولی رنگ چوب صندل یا فوفل به خودی خود زیباست و کافی است که با قلم و چکش در روی آن سایه و روشنهایی بوجود بیاورند تا لایق دست امرا و سلاطین . امرا و پادشاهان امروزی سطوح ساده و بی‌نقش را بر ریز کارها ترجیح میدهند.

ساختمانهای دانشگاه‌ها و عمارات دولتی از قبیل بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و کاخ دادگستری یا کاخ اقتصاد ، با سطح مرمر سفید پوشیده شده و به ندرت نقش مختصری در گوشه‌ای از آنها پدیدار می‌گردد. چنین کاخها اگر در زمان شاه عباس ساخته می‌شد از داخل و خارج با کاشیهای هفت رنگ و معرق کاریها تزیین می‌گردید و داخل اطاقها با نقاشیهای دیواری هنرمندان معروف پوشیده می شد.

 

 

سیسمونی سبز ، تولید کننده بهترین و باکیفیت ترین سرویسهای خواب نوزاد، کودک و نوجوان