اشتراک در تلگرام اشتراک در فیس بوک اشتراک در تویتر اشتراک در +1  گوگل اشتراک در لینکداین 1396/11/15اصول چیدمان و طراحی دکوراسیون اتاق کودک از نگاه تخصصی سیسمونی سبز مشهد،طراحی دکوراسیون اتاق کودک باید متناسب با روحیه کودکان باشد. یک چیدمان مناسب تاثیر شگرفی برروحیه کودک دارد
اصول-چیدمان-و-طراحی-دکوراسیون-اتاق-کودک

اصول چیدمان و طراحی دکوراسیون اتاق کودکآیا می دانید دیزاین اتاق خواب کودک و چیدمان درست آن چه تاثیر شگرفی بر رفتار و روحیه کودک شما دارد؟ طراحی دکوراسیون اتاق کودک باید متناسب با روحیه کودکان باشد. کودکان دنیای تخیلی خاص خودشان را دارند, دوست دارند اتاقشان فضایی باشد برای رویا پردازی هایشان، فضایی که در آن به راحتی بازی کنند، کتاب بخوانند، موسیقی گوش بدهند و …. . بنابراین فضای اتاق کودکان می بایستی , رنگارنگ , جذاب , شلوغ ولی در عین حال منظم، آرامش بخش و بی خطر باشد. به همین دلیل طراح اینگونه فضاها باید شناخت خوبی از روحیات کودکان داشته باشد تا بتواند فضایی ایده آل فراهم سازد.کودکان معمولآ دوست دارند در مورد طراحی و چیدمان اتاقشان, اظهارنظر کنند. این اظهارنظر اساس طراحی خواهد بود که تصور کودکانه , اشکال معماری و شاخص مخصوص به خود را بر می انگیزد.در این زمینه سیسمونی سبز مشهد نکاتی را ارائه می دهد که دانستنش خالی از لطف نیست.
یکی از مهم ترین نکاتی که باید در طراحی اینگونه فضاها مدنظر داشت، رشد و تغییر بسیار سریع کودکان و نیازهایشان است. از این رو رنگ، مبلمان اتاق و کف اتاق باید به گونه ای انتخاب شود که تا ورود به مدرسه مورد استفاده قرار بگیرد.


موارد زیر را حتما در طراحی مدنظر داشته باشید:

 

مشورت:

با کودک خود صبحت کنید؛ متوجه شوید که دوست دارد دکوراسیون اتاقش چگونه طراحی شود. کودکان باید در طراحی اتاقشان دخیل باشند، بدین وسیله آنها یاد می گیرند، مسئولیت پذیر باشند و برای اجرای نظریات و استعدادهای خود تلاش کنند.
مبلمان:
اندازه مبلمان اتاق مانند: میز، صندلی، کمدها و نیز ارتفاع مناسب دستگیره درها و… ضروری است تا به سادگی بتوانند از فضاها و وسایل مربوط به خود استفاده کنند.


 چیدمان اتاق کودک

تقسیمات فضا:

دکوراسیون اتاق کودک باید چند منظوره طراحی شود، کودکان در اتاقشان علاوه بر استراحت و خواب فعالیت هایی از قبیل مطالعه، بازی، سرگرمی و … نیز انجام می دهند. بنابراین تقسیمات فضایی باید برای هر فعالیتی در اتاق کودکان لحاظ شود.


امنیت:

کنجکاو بودن خصلت ذاتی همه کودکان است؛ ایجاد محیطی امن برای فضای کودک ضروری است، به عنوان مثال: با ایجاد قفسه ها نه تنها اشیایی مانند بطری و دارو در ارتفاعی مناسب و به دور از دست کودک در امان است، بلکه نظم نسبی خوبی به فضا می دهند.


رنگ:

رنگ های روشن، شاد و درخشان برای کودکان همیشه رنگ های دلنشینی بوده است و خلاقیت آنها را افزایش می دهد. همچنین استفاده از برچسب شخصیت های کودکانه و مانند آن در دیوارها، اتاق را بسیار دلنشین تر می کند.
 

روشنایی:

نور طبیعی اثری مثبت بر کودکان دارد، اتاق های تاریک با نور مصنوعی و نامناسب اثر منفی در پی خواهند داشت. انتخاب نوع و میزان روشنایی در اتاق بسیار مهم می باشد و تاثیر مهمی در خواندن، نوشتن و ایجاد آرامش و تمرکز آنان دارد. 

 

پنجره ها:

پنجره و جهت آن در نورگیری و دلبازی اتاق کودک اهمیت ویژه ای دارد. کودکان پنجره هایی را که در مقابل چشمانشان است بیشتر دوست دارند.
 


چند راهکار ساده برای اتاق کودک ایده آل:

 

استفاده از وسایل چند منظوره

اگر فضای اتاق شما کوچک است استفاده از مبلمان و وسایل چند منظوره یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی ودکور اتاقتان است. به عنوان مثال یک تخت خواب جمع شونده که به یک مبل تبدیل می شود گزینه بسیار مناسبی است. همچنین قفسه هایی که قابلیت تبدیل شدن به میز تحریر را نیز داشته باشند.


تا جای ممکن المان های گران قیمت را محدود نگه دارید

در طراحی هر قسمت از خانه باید فاکتورهایی را در مورد موارد خاص مانند رنگ اتاق، پوشش کف و طراحی مبلمان در نظر بگیرید که با گذر زمان امتحان خود را پس بدهند. اتاق بچه ها نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای مثال بجای انتخاب رنگ آبی و یا صورتی پاستل برای دیوارهای اتاق بچه گزینه ای را انتخاب کنید که ماندگاری و تازگی خود را در دراز مدت نشان دهد وی برای پوشش کف از گزینه هایی استفاده کنید که مرسوم و متداول باشد.
برای اطمینان از متعادل بودن طراحی قیمت معیار خوبی است. اگر مورد انتخابی شما قیمت به نسبت بالایی دارد باید به طور قطع مطمئن باشید که در مدت زمان کوتاه تازگی و استفاده خود را از دست نمی دهد. دکورهای خاص را محدود به لوازم و وسایلی کنید که اگر بعدها قصد تعویض ویا خرید مجدد آن ها را داشتید با مشکلی مواجه نشوید.

 

چیدمان اتاق کودک


به طراحی اتاق شخصیت ببخشید

اتاق بچه ها فضای شخصی آن ها بوده و باید نشان دهنده شخصیت آن ها باشد. نکته ای که باید در طراحی لوازم و تزئینات اتاق کودک به آن توجه کنید این است که تمرکز خود را بر روی لوازم و وسایلی بگذارید که بتوانید آن ها را پس از مدتی تغییر دهید و یا تعویض کنید. برای مثال قالیچه، پرده ها، کوسن ها و قاب های تزئینی.


قانون به کاربردن اتاق مشترک

کودکان به یک فضای خصوصی، هر چند کوچک، نیاز دارند. بنابراین اگر یک اتاق قرار است برای دو کودک طراحی شود، حتما اقداماتی برای تفکیک فضا انجام دهید. برای تفکیک اتاق می توانید از عناصر مختلفی استفاده کنید، کمک گرفتن از رنگ، یکی از راه های بسیار خوب برای تفکیک اتاق به دو فضای مجزاست. مواردی از قبیل: قفسه کتاب، پارتیشن و…


فضایی ایمن و دنج برای کودکان فراهم کنید

کنجی دنج و امن و البته خصوصی برای زمان هایی که کودک به خلوت و تنهایی نیاز دارد
•    فضای بازی ایمن
•    فضایی برای انجام تکالیف مدرسه و ساخت کاردستی
•    فضایی راحت و آرام برای خوابیدن

 

چیدمان اتاق کودک


طراحی اتاق خواب دختر بچه ها :

رنگ های کِرِم ، صورتی کمرنگ و یا تونالیته هایی از رنگ سبز انتخاب خوبی برای اتاق دختر بچه ها می باشد.
می توان از طرح گل برای تخت خواب و همچنین برای پرده های اتاق استفاده کرد و یا از لوسترهای چندشاخه و یا کوسن های رنگی استفاده کرد.
 

چیدمان اتاق کودک


طراحی اتاق خواب پسر بچه ها :

استفاده از رنگهای سبز تیره برای میز ،تخت خواب ، کمد و … و دادن تاکیدهایی با رنگ کرمی در اتاق آنرا بسیار جذاب می کند.
انتخاب تم ورزشی برای اتاق خواب پسرها نمونه ی بسیار مناسبی است. عموما پسرها از این تم لذت می برند. استفاده از یک صندلی راحت در اتاق پسربچه برای درس خواندن توصیه میشود. همچنین استفاده از تصاویر خودرو و ورزشکاران علل خصوص فوتبالیستهای مشهور در اتاق توصیه می شود.
  سیسمونی سبز ، تولید کننده بهترین و باکیفیت ترین سرویسهای خواب نوزاد، کودک و نوجوان